Gå med i ETC Elbilspool

Fyll i dina uppgifter och välj vilket som stämmer. Vi återkommer med nästa steg via e-post.

Inte kund, sparare eller hyresgäst? Gå med som extern medlem (175 kr/mån)


Villkor för gratis medlemskap

För gratis medlemskap behöver du vara ETC El-kund, dela hushåll med en ETC El-kund, vara sparare i ETC Bygg, ETC Sol eller Dagens ETC, eller bo i ett av våra hyreshus. En 
engångs registreringsavgift på 80 kr tillkommer.

Förnybar el – på riktigt!

ETC El levererar endast förnybar el från sol, vind och småskalig vattenkraft, med strikta krav på hänsyn till miljö. Och allt överskott? Det bygger vi solceller för.

skaffa ETC EL

Ett enkelt elavtal utan bindningstid – du betalar bara för elen du använder, plus en månadsavgift på 49 kr, varav 19 kr går till nya solceller.

ETC Bilpool expanderar – nu även i Malmö

ETC Bilpool fortsätter sin satsning på delad elbilsmobilitet och finns nu på ytterligare en ort: Malmö. Samtidigt införs nya prismodeller som ska göra det enklare att klara sig utan egen bil.”Vi håller på att expandera. Vi är igång i Västerås, Växjö, Katrineholm och Malmö och jobbar med att i nästa skede utöka till Göteborg, Stockholm och Hultsfred”, säger Markus Östlund från vår samarbetspartner GoRide.

Förnybar el – på riktigt!

ETC El levererar endast förnybar el från sol, vind och småskalig vattenkraft, med strikta krav på hänsyn till miljö. Och allt överskott? Det bygger vi solceller för.

skaffa ETC EL

Ett enkelt elavtal utan bindningstid – du betalar bara för elen du använder, plus en månadsavgift på 49 kr, varav 19 kr går till nya solceller.

På varje ort finns i dagsläget två bilar. I Västerås, Växjö och Malmö erbjuds både en mindre, enklare bil och en större modell för olika behov.

Fler städer på gång

Expansionen fortsätter. Nästa steg är att etablera bilpoolen i Göteborg, Stockholm och Hultsfred – även om någon exakt tidsplan ännu inte är klar.
– I Göteborg letar vi till exempel efter en lämplig plats, gärna vid centralstationen. Det måste ju vara en P-plats med laddstolpe och idag finns ingen ledig sådan att hyra, men eventuellt får vi tillgång i december i år. Jag hoppas verkligen att det går i lås! säger Markus Östlund.
Hittills har bilpoolerna placerats där ETC Sol redan har egen solelsproduktion, vilket gör satsningen till en del av ett större energisystem.
Det är också förklaringen till att medlemmarna har fria mil och inte behöver ladda innan de återlämnar bilen – att ladda från den egna solelsproduktionen är kostnadseffektivt.
När bilpoolen expanderar kommer samma villkor att gälla även på orter där ETC Sol ännu inte har egen energiproduktion.
– Det skulle bli för krångligt med olika villkor på olika orter, säger Markus.

En del av ett större transportsystem

Idag har ETC Bilpool omkring 300 medlemmar. Responsen från användarna är lågmäld – men positiv.
– Hälsan tiger still, som man säger. Vi får inga klagomål. De som använder tjänsten frekvent tycker att den fungerar bra, säger Markus Östlund.
Han betonar samtidigt att en bilpool inte är en universallösning.
– Det är en del i en större transportlösning. För att ersätta en privatbil behövs även fungerande kollektivtrafik, gång- och cykelvägar och gärna cykelpooler. Helheten är avgörande.
Just kombinationen av olika transportslag är central. I Malmö, Växjö och Västerås, där ETC Bygg har hyreshus finns även elcyklar kopplade till elbilspoolen, inklusive lastcyklar.
– Du ska inte alltid behöva ta bilen. Ska du till affären kan en lastcykel räcka, för mindre ärenden en vanlig cykel. Det handlar om att använda rätt fordon vid rätt tillfälle – både för kostnaden och miljön.

Nya priser ska göra bilpool mer attraktiv

En viktig nyhet är att ETC Bilpool nu kompletterar timpriserna med dygns-, helg- och veckopriser.
– Vi vill att det ska fungera att inte ha en egen bil. Samtidigt behöver vi hitta en modell som är ekonomiskt hållbar, både för oss och användarna, säger Markus Östlund.
Han pekar på att många fortfarande har svårt att få ihop kalkylen när de jämför bilägande med att hyra eller använda bilpool – särskilt för mer sällsynta behov som resor till sommarstugan.
– Det är där de nya priserna kommer in. Redan nu ser vi att fler bokar över dygn och helger.

En av våra elbilar i bilpoolen, parkerad vid ETC Byggs hyreshus i Växjö.
Elbilar passar särskilt bra i bilpooler

Att bilpoolen enbart består av elbilar ses som en styrka.
– De flesta bilresor människor gör är i genomsnitt runt 9 kilometer, visar aktuell statistik. Det innebär att man klarar väldigt många vardagsresor utan att ens vara i närheten av att tömma batteriet. Sedan laddar man enkelt när bilen lämnas tillbaka, säger Markus Östlund.
Samtidigt är rena elbilspooler fortfarande relativt ovanliga.
– Många stora aktörer kör fortfarande på fossilbilar eller en blandning. En begränsning är tillgången till parkeringsplatser med laddning – det är inte helt enkelt att få till.

Innovativt samarbete

GoRide ser positivt på samarbetet med ETC Bilpool.
– Samarbetet fungerar väldigt bra! ETC är innovativa och har spännande idéer, som att använda elbilar som batterier i elnätet. Det är en partner som vågar testa nya lösningar. Vår del i samarbetet är att vi tar hand om alla tekniska lösningar och betalning.

Fakta: Nya priser i ETC Bilpool

Pris: Startkostnad 70 kr (ingår 1,5 timme), därefter 70 kr per timme, debiterat per kvart
Dygn: 700 kr
Helg: (54 timmar): 1 400 kr
Vecka: 3 700 kr
Fria mil ingår
Laddning: Ingår – bilen kopplas in vid återlämning. Vid längre resor då du laddar vid publika laddstolpar betalar du laddningen själv.
Bokning: Sker via app
Medlemskap: Gratis medlemskap gäller för ETC-kunder, sparare och hyresgäster. Övriga kan bli medlemmar för 175 kr/mån. Gäller i hela landet (du kan boka bil på alla orter). Läs mer.